Rok Projektów w ZST Kartuzy

wpis w: Bez kategorii | 0

Praktyka zagraniczna szansą na dobry start w zawodzie oraz Interdyscyplinarne projektowanie inteligentnego domu pasywnego sposobem oszczędzania energii i redukcji zanieczyszczeń środowiska, to dwa projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej, których realizacji podejmuje się Zespół Szkół Technicznych w obecnym roku szkolnym.

Pierwszy z nich rusza już w październiku tego roku. Beneficjentami programu będą uczniowie klas 3 technikum elektrycznego oraz usług fryzjerskich, a także zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie elektryk oraz fryzjer. Projekt zakłada przeprowadzenie 4-tygodniowej praktyki zawodowej w niemieckim mieście Schkeuditz, niedaleko Lipska. Staże dla uczniów organizowane są we współpracy z firmą Vitalis Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH, która od lat zajmuje się tworzeniem warunków dla mobilności młodych ludzi. Zanim jednak uczniowie wyjadą za granicę, aby sprawdzić swoje umiejętności w danym zawodzie, będą musieli przejść proces rekrutacji. Potem przyjdzie czas na specjalne przygotowanie, zarówno w sferze językowej, kulturowej, jak i zawodowej.

Całkowity koszt dofinansowania wynosi 60 079,00 euro.

Kolejnym programem, do którego przystępuje szkoła ze Mściwoja jest Interdyscyplinarne projektowanie inteligentnego domu pasywnego sposobem oszczędzania energii i redukcji zanieczyszczeń środowiska. Zakłada on współpracę z partnerami w Niemczech – Berufsbildende Schulen des Landkreises Osnnabrueck i Grecji- 1st Ergastiriako Kentro Volou. Uczestnikami projektu będzie zarówno młodzież, jak i nauczyciele. Skierowany jest on do uczniów klas drugich, trzecich i czwartych w zawodach technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz technik mechatronik oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych z powyższych branż. Założeniem projektu jest stworzenie koncepcji inteligentnego domu pasywnego z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. W celu jego realizacji będą odbywać się międzynarodowe spotkania szkoleniowe dla uczniów i nauczycieli, w każdym z krajów partnerskich.

Całkowity koszt dofinansowania wynosi 96 680,00 euro.

Projekty te, to przede wszystkim możliwość sprawdzenia siebie i swoich umiejętności w niecodziennych sytuacjach. Po pierwsze, uczestnicy będą musieli porozumiewać się w języku obcym. Po drugie, będą mieli okazję poznać inne środowisko, niż to, w którym dotąd się obracali. Po trzecie, podczas zagranicznych wyjazdów uczniowie zobaczą, jak przebiega edukacja oraz przygotowanie do zawodu w innym państwie. Później, gdy zaczną poszukiwać swojego miejsca na rynku pracy, taka wiedza może okazać się bardzo cennym doświadczeniem.