W ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej Leonardo da Vinci pt. „Dobra organizacja pracy w firmie budowlanej warunkiem sukcesu na konkurencyjnym rynku pracy” uczniowie ZST w Kartuzach wzięli udział w praktykach zagranicznych.

Sześciu uczniów ZST doskonaliło swoje umiejętności zawodowe w niemieckich firmach budowlanych. To już druga edycja projektu europejskiego. W roku ubiegłym również sześciu uczniów klas drugich i trzecich technikum budowlanego miało okazję zdobywać nowe doświadczenia zawodowe w Niemczech.

W tym roku do projektu zakwalifikowali się: Patrycja Patoka, Natalia Glodowska, Damian Szutenberg, Krystian Teclaf, Patryk Tomaczkowski i Witold Tomaczkowski. Wszyscy zgodnie uznali wyjazd za bardzo udany i przydatny, szczególnie dla uczniów klas drugich w kontekście mających odbyć się w naszej szkole egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe dla kwalifikacji B.18 – wykonywanie robót murarskich i tynkarskich.

Nasze dzielne dziewczęta odbywały praktyki w biurach inżyniersko – architektonicznych HETTWER w Ankum i PANKRANZ w Bersenbrueck. W pierwszym etapie zadaniem praktykantek było wykonywanie ręcznych projektów w formacie A4 i A3. Następnie praktykantki otrzymały zadanie pracy na ploterze i przy komputerze. Praca polegała między innymi na projektowaniu budynków jednorodzinnych przy wykorzystaniu niemieckich programów projektowych. Ostatnim etapem praktyk było wykonywanie obmiarów budynków w terenie. Zarówno Natalia jak i Patrycja uważają, że doświadczenia zdobyte podczas pracy w Niemczech zaowocują podczas egzaminów zawodowych oraz w przyszłym życiu zawodowym. Dobre wyposażenie biur projektowych, wysoka jakość świadczonych usług i miła atmosfera w pracy to główne atuty firm niemieckich.

Krystian i Patryk mieli doskonałą okazję poznać poszczególne warsztaty budowlane bezpośrednio na realizowanych budowach. Praktykę odbywali w firmie OTTO, zajmującej się w głównej mierze budownictwem jednorodzinnym i przemysłowym. Chłopcy podkreślają wysoką kulturę i dobrą organizację pracy oraz stosowanie nowoczesnych technologii i narzędzi. Na niemieckiej budowie jest naprawdę niewiele prac wykonywanych ręcznie – w zasadzie wszystko odbywa się przy pomocy odpowiednich maszyn i urządzeń.

Z kolei Damian i Witek pracowali w firmie budowlanej KOTTE. To średniej wielkości przedsiębiorstwo zatrudnia około 50 pracowników. Tu również uwagę zwraca fakt znakomitej organizacji i zarządzania pracy. Uczestniczenie w procesie budowlanym nowego hipermarketu wydaję się być doświadczeniem ze wszech miar bezcennym.

Wszyscy uczestnicy praktyk spotkali się z życzliwym przyjęciem, uzyskali wysokie oceny i wyrazy uznania za szeroką wiedzę fachową, posiadane umiejętności, zaangażowanie i chęć uczenia się nowych rzeczy oraz podejmowania wyzwań.