Sukces ZST Kartuzy

wpis w: Bez kategorii | 0
 
 
 
Pod koniec czerwca 2023 nasze Panie Agnieszka Labuda i Izabela Błaszkowska napisały projekt wycieczki dla uczniów naszej szkoły w ramach programu „Poznaj polskie ślady w Europie” i…… Udało się!!!! Otrzymaliśmy dofinansowanie z MEN jako jedna z 60 szkół w całym kraju i jedna z 2 szkół z powiecie. Efektem tego był wyjazd 2 klas Technikum: 5TEO i 5TMM do Wiednia i Budapesztu na 5 dni. Ponieżej przedstawiamy krótką relację podsumowującą naszą zabawę w detektywów podążających i tropiących ślady Polaków w Czechach, Austrii i Węgrzech.
Dzień Pierwszy Nasza przygodę zaczęliśmy wczesnym rankiem, wsiadając do autokaru. Naszym pierwszym celem były Czechy. Po kilku godzinach podróży dotarliśmy do urokliwego miasta Ołomuniec. Tam rozpoczęliśmy zwiedzanie, podziwiając historyczne zabytki i malownicze uliczki, zobaczyliśmy Katedrę św. Wacława oraz Tablice upamiętniającą Króla Jana III Sobieskiego. Wieczorem dotarliśmy na nocleg w Mikulovie. Dzień Drugi Po smacznym śniadaniu w Mikulovie ruszyliśmy w dalszą podróż, kierując się w stronę stolicy Austrii, Wiednia. Początkowo objechaliśmy autokarem Bulwar Ringstrasse z przełomu XIX i XX wieku, a następnie razem z lokalnym przewodnikiem obejrzeliśmy Uniwersytet Wiedeński, kolorowy budynek artysty Hundertwassera, kolorowe podwórka Hofburga. Na fasadzie kościoła Augustynianów zobaczyliśmy tablicę pamiątkową Jana III Sobieskiego i udaliśmy się w dalsze zwiedzanie ulicami: Kohlmarkt i Graben, podczas którego opowiedziana została historia barów kanapkowych Trześniewskiego. Obejrzeliśmy katedrę św. Szczepana, w której znajduje się nagrobek Aleksandra Mazowieckiego. Po tym wyczerpującym spacerze udaliśmy się do Schonbrunn, letniej rezydencji Habsburgów, gdzie podziwialiśmy ogrody cesarzowej Sisi. Następnie udaliśmy się w drogę do Budapesztu na obiadokolację i nocleg. Dzień Trzeci W trzeci dzień naszej wycieczki, po pysznym śniadaniu, udaliśmy się na wzgórze zamkowe w Budapeszcie. Tam odwiedziliśmy imponujący kościół Macieja, a także podziwialiśmy widoki na miasto. Po krótkim spacerze po starym mieście, zatrzymaliśmy się przy pomniku Władysława Jagiełły i Jadwigi, co pozwoliło nam poznać historię Węgier. Wieczorem mieliśmy okazję dowiedzieć się jeszcze więcej o tym fascynującym kraju podczas rozmowy z naszym pilotem w Lasku miejskim. Dzień Czwarty Rano pojechaliśmy pod węgierski parlament, gdzie zachwyciliśmy się jego architekturą. Następnie spacerowaliśmy brzegiem Dunaju, ciesząc się widokiem rzeki i miasta. Następnie odwiedziliśmy  Aleję Andrassiego, Operę Narodową, następnie przejechaliśmy zabytkowym metrem na Plac Milenijny gdzie zobaczyliśmy Muzeum Sztuk Pięknych, bazylikę św. Stefana, dzielnicę żydowską, największą synagogę w Europie. Czas wolny na ulicy Váci umożliwił nam zakupy i dodatkowe zwiedzanie. Wieczorem mieliśmy okazję zobaczyć miasto po zmroku. Dzień Piąty Ostatniego dnia naszej podróży, po ostatnim pysznym śniadaniu, opuściliśmy Budapeszt i wyruszyliśmy w kierunku Kartuz. Nasza wycieczka była pełna niezapomnianych wrażeń i wrażeń kulturowych. Odwiedzenie tak wielu różnych miejsc w tak krótkim czasie pozwoliło nam poznać Europę Środkową z wielu różnych perspektyw. Z pewnością zostawiła w naszej pamięci niezatarte wspomnienia.