PROGRAM POZNAJ POLSKĘ

wpis w: Bez kategorii | 0

W grudniu w ramach ministerialnego programu pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas 3TE4 i 3 TMM4 mieli okazję odwiedzić ważne miejsca związane z historią Polski. W dniach 9-10 grudnia wyjechali do Warszawy, gdzie mieli możliwość zwiedzić Muzeum Niepodległości, Muzeum Powstania Warszawskiego, Oddział X Cytadeli Warszawskiej. Mogli również sprawdzić się w grze miejskiej rozpoznając na fotografiach „starą Warszawę”.

Kolejni uczniowie naszej szkoły mieli możliwość skorzystania z wyjazdu edukacyjnego w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Tym razem na poznawanie historii Polski wybrali się uczniowie klasy 3 bwg. Mieli oni okazję zwiedzić wystawy w Muzeum Gdańska oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Następnie udali się do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Stutthofie. Młodzież poszerzyła swoje wiadomości historyczne oraz dowiedziała się jak wyglądało życie więźniów w obozie koncentracyjnym i okrucieństwo Niemców w czasie II wojny światowej.

W maju Nasi uczniowie ponownie skorzystali z programu „Poznaj Polskę”, w ramach którego wybrali się w południowe rejony naszego kraju na 3-dniową wycieczkę. Byli to uczniowie klasy 3 TMM5, którzy zwiedzali Wrocław oraz jego okolice. Jako, że projekt zakłada poznawanie miejsc ważnych dla naszego kraju pod względem historycznym pierwszym punktem wyjazdu była Panorama Racławicka oraz zabytki Wrocławia. Kolejny dzień wprawił uczniów w zadumę nad losem ludzi podczas II wojny światowej, gdyż zwiedzili obóz koncentracyjny Gross – Rosen oraz Podziemne Miasto Osówka, wykonane przez więźniów, na rozkaz hitlerowców miejsce, które prawdopodobnie miało być jedną z kwatera Adolfa Hitlera lub halami dla podziemnych fabryk zbrojeniowych do produkcji tajnej broni. Trzeci dzień poświęcony został na odwiedziny Ogrodu Botanicznego, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Ostrowa Tumskiego.

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły skorzystali z wyjazdu edukacyjnego w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Tym razem była to klasa 2 TB, a ich opieką zajęły się Pani Agnieszka Labuda i Pani Monika Lubecka. Celem podróży była Warszawa. Podczas trzydniowego pobytu w stolicy naszego kraju zobaczyli wiele interesujących miejsc i poznali historię tego niezwykłego miasta.

Zwiedzanie rozpoczęło się tradycyjnie od spaceru po Starym Mieście. Młodzież podziwiała między innymi Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca, Warszawską Syrenkę, Pałac Prezydencki i Grób Nieznanego Żołnierza. Jednak nic nie oddaje zwiedzania miasta na własną rękę, dlatego zorganizowano dla nich grę miejską, podczas której duch rywalizacji unosił się nad całą grupą. Zwycięzcy uhonorowani zostali medalami i pamiątkowym pucharem. Kolejny dzień przyniósł wizytę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Żydowskim Instytucie Historycznym oraz spacer ulicami powstałymi w ruinach getta warszawskiego. Ostatni dzień pobytu w Warszawie minął przyjemnie podczas spacerów w Parku Łazienkowskim oraz w Ogrodach w Wilanowie. Uczniowie ponownie poczuli zew historii, gdyż mieli możliwość przywdziać stroje z epoki króla Jana III Sobieskiego. Przechadzali się alejkami parku, a także próbowali odtworzyć sceny z życia króla i jego żony Marysieńki. Wycieczka była udana, co też wszyscy jej uczestnicy zgodnie przyznawali.

Ostatnim wyjazdem w ramach programu Poznaj Polskę była wycieczka do Gdańska dla uczniów III klasy Szkoły Branżowej, która odbyła się pod koniec Maja 2022. Uczniowie obejrzeli wystawę w Muzeum Narodowym Gdańska – oddział Zielona Brama oraz poznali historię ruchu robotniczego w Europejskim Centrum Solidarności.

Fotorelacje znajdują się pod wpisami na Naszym profilu na facebooku >> ZST Kartuzy | Facebook <<