WESELMY SIĘ "WESELEM"

 

Weselmy się Weselem

W ostatnim tygodniu w naszej szkole miał miejsce spektakl pt. „Weselmy się Weselem”, który nawiązywał do tegorocznego Narodowego Czytania Wesela Stanisława Wyspiańskiego.

 16 12 2017 wesele

 

Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa i zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmacnianie narodowej tożsamości.

 

Wprawdzie akcja ogólnopolska odbywała się we wrześniu, jednak szkoła ze Mściwoja postanowiła poświęcić nieco więcej czasu na przygotowanie, aby stworzyć niepowtarzalne widowisko. 12 grudnia w szkolnej auli, która w tym dniu zmieniła swój wystrój na wiejską chatę, zostały zaprezentowane wybrane sceny z utworu Wyspiańskiego. Przybyli na inscenizację goście zobaczyli nauczycieli i uczniów szkoły w rolach bohaterów Wesela. Na scenie pojawili się m.in. Pani i Pan Młody, Klimina, dziennikarz, gospodarz i Wernyhora. Nie mogło również zabraknąć Chochoła oraz symbolu mądrości i głosu narodu, czyli Stańczyka. Tekst literacki został okraszony piosenkami ludowymi w wykonaniu szkolnego chóru oraz muzyków z Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice”. Jak to na weselu bywa musiała pojawić się dobra strawa. Na stołach królował swojski chleb ze smalcem i ogórki kiszone.

 

Wielkie podziękowania należą się 3 nauczycielkom: Pani Hannie Labudzie i Małgorzacie Bieńkowskiej, które przygotowały scenariusz i reżyserię oraz Pani Magdalenie Pytce, która wraz z uczniami przygotowała przepiękną scenografię. Gratulacje należą się również wszystkim aktorom wcielającym się w swoje role.

Mamy nadzieję, że gościom, którzy tego dnia skorzystali z zaproszenia i pojawili się w ZST czas upłynął na dobrej zabawie. Wszak jak wesele, to musi być zabawa :)