Fotowoltaika – teraźniejszość Grecji, przyszłość Kaszub

projekt realizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+

 

Praktyki zagraniczne w Grecji

W ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego” finansowanego ze środków Unii Europejskiej 15 uczniów naszej szkoły wzięło udział w I edycji praktyk zagranicznych w Grecji . Uczestnicy zostali wybrani w drodze procesu rekrutacyjnego z klas:  2 technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz 2 i 3 technik elektryk.

Celem nadrzędnym wyjazdu było zdobycie umiejętności praktycznych związanych z montażem i eksploatacją urządzeń fotowoltaicznych, planowaniem i projektowaniem elektrowni PV. Przyszli technicy mieli okazję zdobywać nowe kompetencje zawodowe pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli i instruktorów. Uczniowie doskonalili się w zakresie projektowania systemów tzw. on grid, technik pomiarowych stosowanych w urządzeniach fotowoltaicznych, a także zdobywali umiejętności związane z lokalnym i zdalnym monitorowaniem i zarządzaniem systemami.

Zajęcia odbywały się na warsztatach szkolnych i w laboratoriach szkoły partnerskiej 1 st EK VOLOU, która dysponuje również siłownią fotowoltaiczną o szczytowej mocy 30 kW. Panele umieszczone są na dachu obiektu, który przekształcony został z budynku wojskowego na placówkę edukacyjną. Szkoła zajmuje się kształceniem w zawodach technicznych, m.in.: elektrotechnik, elektronik, informatyk, nawigator, technik okrętownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Zostaliśmy mile zaskoczeni gościnnością i otwartością Greków, którzy na każdym kroku okazywali nam sympatię. Dyrektor szkoły, Pan Yannis Tsokanakis przywitał nas poczęstunkiem i z zaangażowaniem poświęcał swój czas, organizując nam różne atrakcje, wycieczki kulturowo – krajoznawcze. Odwiedziliśmy Muzeum Archeologiczne i Muzeum Przemysłu w Volos, gdzie poznaliśmy historię regionu i miasta. W programie kulturowym znalazł się rejs statkiem na wyspę Skhiatos, której piękno zachwyca, a malownicza architektura wzbudza podziw. Mieliśmy okazję podziwiać plażę w miejscowości Kala Nera. Urokliwość tego miejsca sprawiła, że niechętnie z niego wyjeżdżaliśmy.  Interesujący był również wyjazd do górskiej miejscowości Makrynitza, z której rozciągał się zapierający dech w piersiach widok na zatokę i Volos.. Złożyliśmy wizytę w ośrodku zajmującym się realizacją projektów unijnych związanych z ekologią i ochroną środowiska oraz naturalnych zasobów przyrody tamtejszego regionu.

Poznaliśmy miejscowe zwyczaje oraz historię i teraźniejszość Volos i okolic. Podczas zajęć praktycznych oraz w codziennych sytuacjach, takich jak np.: obiad w restauracji, rozmowa z miejscową ludnością, a nawet zakupy w markecie, mieliśmy okazję rozwijać swe umiejętności językowe. Z dnia na dzień poziom komunikatywności wzrastał.

Udział w  projekcie był dla nas wielkim wyróżnieniem, ze względu na nabyte doświadczenie i wiedzę. Bezspornie możemy uznać, że okres ten stał się szansą na lepszy start w przyszłość i że już teraz pozwala spojrzeć na wiele aspektów inaczej. Rozwinął w nas chęć rozwoju i poznawania nowych możliwości. Gorąco zachęcamy do udziału w praktykach zagranicznych w ramach projektów unijnych.

Uczestnicy wyjazdu

(tekst: Przemysław Lejkowski z 2 TEM, zredagowała Małgorzata Bieńkowska- koordynator projektu)