Święto niepodległości

wpis w: Bez kategorii | 0

 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

            Święto niepodległości obchodzone jest w Polsce 11 listopada. Upamiętnia ono odzyskanie przez nasz kraj niepodległości po 123 latach niewoli (1795-1918). Dzień 11 listopada, który stał się świętem niepodległości jest datą symboliczną. Odnosi się do terminu zakończenia I wojny światowej poprzez zawarcie układu rozejmowego pomiędzy Ententą i Cesarstwem Niemieckim. Związane jest to również z powrotem do Warszawy marszałka Józefa Piłsudskiego, który wcześniej przebywał w niewoli w Magdeburgu (10 listopada).

            Z tej okazji, w przeddzień święta, klasa 2 TB i reprezentanci klasy 2 TMM i 1 fr przygotowali okolicznościowy apel, który ukazywał najważniejsze wydarzania i postaci od momentu rozbiorów, aż po rok 1989. Jednocześnie z inicjatywy Samorządu Szkolnego wspólnie odśpiewany został „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.