Praktyka zagraniczna szansą na dobry start w zawodzie – podsumowanie projektu

wpis w: Bez kategorii | 0

W ostatni piątek, 5 października, miało miejsce oficjalne zakończenie i podsumowanie projektu praktyk zagranicznych, które odbywali w marcu uczniowie kształcący się w zawodach elektryk oraz fryzjer. Projekt, którego całkowity budżet wyniósł 60079 euro przewidywał przeprowadzenie 4-tygodniowej praktyki w ośrodku VITALIS Betreuungsgesellschaft für Modellprojekte mbH w niemieckim miasteczku Schkeuditz, niedaleko Lipska.

Zaproszeni goście oraz uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zobaczyć, czym przez cztery tygodnie zajmowała się 25- osobowa grupa fryzjerek i elektryków. Przygotowana prezentacja pokazywała ciężką pracę uczniów ZST oraz chwile rozrywki i czasu wolnego, podczas którego mogli skorzystać z przygotowanego programu kulturowego. Wycieczki do Berlina, Lipska, czy Drezna to tylko część wrażeń, z którymi dzieliła się młodzież.

Na koniec Pani dyrektor Alicja Bieńczyk oraz koordynator projektu Pani Danuta Dymek wręczyły uczniom dokumenty i certyfikaty Europass, którymi mogą posługiwać się w swojej dalszej karierze, gdyż udowadniają one ich osiągnięcia zdobyte w Niemczech. Dokumenty te zostały wydane zarówno w języku polskim, jak i obcym.

Po części oficjalnej goście przeszli do budynku warsztatów szkolnych. Uczniowie szkół podstawowych, którzy tego dnia skorzystali z zaproszenia ZST mogli poznać pracownię fryzjerską oraz elektryczną, gdzie starsze koleżanki i starsi koledzy wprowadzali ich w tajniki w/w zawodów. Przygotowany został również poczęstunek, podczas którego, w prywatnych rozmowach młodzież i opiekunowie dzielili się swoimi wrażeniami z Niemiec. Wszyscy zgodnie przyznawali, że warto korzystać z okazji, które dają tego typu wyjazdy.