Konferencja podsumowująca Erasmus+

wpis w: Bez kategorii | 0

KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT

REALIZOWANY W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

Dnia 16.11.2016 r. w  naszej szkole odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni projekt pn.: Fotowoltaika – teraźniejszość Grecji, przyszłość Kaszub. Projekt staży zagranicznych dla uczniów w Grecji finansowany był ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój     na zasadach programu Erasmus+.

Beneficjentami projektu było 30 uczniów klas 2 i 3 technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i technik elektryk. Młodzież zdobywała nowe umiejętności i kompetencje podczas dwutygodniowych praktyk w greckiej szkole w Volos. Zajęcia praktyczne prowadzone były przez nauczycieli w języku angielskim.

Zwieńczeniem projektu była konferencja poświęcona rozpowszechnianiu rezultatów udziału w projekcie, ale również stała się ona przyczynkiem do dyskusji na temat wykorzystywania zasobów naturalnych  w energetyce na świecie i w Polsce, a w szczególności na Pomorzu i Kaszubach.

Wśród zaproszonych gości były władze samorządowe, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego wraz z przedstawicielami nauczycieli i uczniów, grupa młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego  w Bolesławowie oraz uczniowie i nauczyciele kilku gimnazjów z naszego powiatu. Zaszczyciła gospodarzy obecnością delegacja z Państwowych Szkół Budownictwa z Gdańska. Uczniowie tej szkoły uczestniczyli w podobnym projekcie w Hiszpanii. Zebrani mieli okazję zapoznać się z  filmikiem ukazującym przebieg ich projektu. Młodzież Zespołu Szkół Technicznych również przygotowała prezentację ilustrującą udział w stażach w Grecji. Uczniowie omówili cele, założenia i rezultaty udziału w przedsięwzięciu. Podkreślili jakie umiejętności i kompetencje miękkie udało im się nabyć. Uczestnicy drugiej edycji projektu otrzymali również z rąk koordynatora projektu, pani Małgorzaty Bieńkowskiejcertyfikaty  potwierdzające  osiągnięte cele.

Bardzo ciekawym punktem konferencji było wystąpienie pana Dariusza Pawłowskiego, przedstawiciela przedsiębiorstwa Energa Invest S.A. – jednego z największych wytwórców, dystrybutorów i sprzedawców energii elektrycznej w Polsce – który pokazał jak wykorzystywana jest energia słoneczna , jakie inwestycje w elektrownie fotowoltaiczne zostały podjęte przez firmę.           W Polsce północnej Grupa Kapitałowa Energa wybudowała 2 farmy fotowoltaiczne. Jedna z nich znajduje się na granicy Gdańska i Przejazdowa. Panele słoneczne zajmują powierzchnię trzech boisk do piłki nożnej, mogą one zasilić w energię ponad 700 gospodarstw domowych.   Druga powstała w Czernikowie koło Torunia

Pani Magda Pytka, nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZST przedstawiła działalność firmy „2SUN” z Gdańska, laureata w tegorocznym konkursie „Dobre praktyki w dobrych rękach”, organizowanym przez magazyn GLOBEnergia. Konkurs skierowany był do firm  wykonujących instalacje OZE. Przedsiębiorstwo to wchodzi na teren powiatu kartuskiego i poszukuje pracowników na tutejszym   rynku.         

Firma Ecosun z Miszewka przygotowała stoisko prezentujące urządzenia i systemy fotowoltaiczne. Firma działająca na rynku od wielu lat propaguje ekologiczne rozwiązania, skupiając swoje działania w kierunku pozyskiwania energii słonecznej.

W trakcie wystąpień pani dyrektor Alicja Bieńczyk i wicedyrektor Włodzimierz Leszkowski zwracali uwagę na działania placówki na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego i oferty kształcenia dla kierunku m.in. technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Podkreślali  udział szkoły w projekcie, pn.: „Dostosowanie oferty kształcenia do potrzeb branż kluczowych gospodarki poprzez modernizację i wyposażenie infrastruktury szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Kartuskiego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. W ramach tego przedsięwzięcia zostaną zrealizowane m.in. staże i praktyki, specjalistyczne dla branż kluczowych kursy i szkolenia, zajęcia z języka angielskiego zawodowego oraz doradztwo zawodowe. Ponadto szkoła zostanie wyposażona w odpowiedni sprzęt specjalistyczny. Przeprowadzone zostaną również roboty budowlane  w zakresie modernizacji budynków warsztatowych ZST w Kartuzach.

Po części oficjalnej konferencji gospodarze zaprosili gości do odwiedzenia pracowni, w których prezentowano m. in. zastosowanie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, a zwłaszcza makiety domów z instalacją fotowoltaiczną wykonanych przez uczestników projektu.