Kompetencje kluczowe – jak znaleźć pasję w pracy i nauce?

wpis w: Bez kategorii | 0

„Kompetencje kluczowe – jak znaleźć pasję w pracy i nauce?”

28 października br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w debacie pt. „Kompetencje kluczowe – jak znaleźć pasję w pracy i nauce?”. Debata odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie, szkoła ta była organizatorem całego wydarzenia. Na początek zostaliśmy serdecznie powitani przez panią Dyrektor – Elżbietę Świętoń. Następnie pani Agnieszka Głodowska – doradca zawodowy z tejże szkoły – wprowadziła nas w tematykę kompetencji kluczowych.

Kolejnym punktem spotkania były warsztaty dotyczące kompetencji kluczowych. Uczniowie przez pryzmat swoich doświadczeń, które zdobyli podczas odbywania staży czy też praktyk zagranicznych, ale też i doświadczeń szkolnych ukazali w jaki sposób wpływają one (doświadczenia) na rozwój ich kompetencji kluczowych. Następnie uczniowie dokonali prezentacji wniosków wypracowanych w trakcie warsztatów.

Mieliśmy okazję wysłuchania ciekawych wystąpień absolwentów szkoły oraz przedstawicieli pracodawców, którzy zachęcali do odnalezienia pasji i realizowania jej w sferze zawodowej.

Następnie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu kartuskiego prezentowali realizowane przez poszczególne szkoły projekty międzynarodowe – w tym i nasi uczniowie promowali projekt pn. „Fotowoltaika – teraźniejszość Grecji, przyszłość Kaszub” realizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus+. Omówili m.in. cele projektu, jego przebieg oraz korzyści jakie im przyniósł.

 Uczniowie jednomyślnie doszli do wniosku, że staże zagraniczne w niezwykle efektywny sposób wpływają na rozwój kompetencji kluczowych.